Bezpieczny lód

Opublikowano: niedziela, 14 luty 2021 r.21:40

Aktualizacja: niedziela, 14 luty 2021 r.21:43 59 dni 21 godz.

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje do mieszkańców i osób przebywających na terenie gminy, aby nie poruszali się po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Lód, mimo niskich temperatur w wielu miejscach jest cienki i kruchy. Lekkomyślność osób wchodzących na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zazwyczaj kończy się tragicznie. Człowiek, który wpadnie do zimnej wody, może w niej umrzeć już po 10-15 minutach. Gdy ciało zanurzy się w lodowatej wodzie, organizm reaguje błyskawicznie. Szok termiczny z powodu gwałtownego spadku temperatury powoduje wzrost częstotliwości oddychania, tętna i ciśnienia krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do migotania komór i zatrzymania akcji serca.

Jeżeli załamie się pod nami lód nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów, należy natychmiast wołać o pomoc. Im dłużej przebywasz w wodzie, tym większa szansa na hipotermię i utonięcie. Gdy jest to możliwe należy próbować samemu wydostać się na powierzchnię, celowo załamując lód przed sobą do momentu, gdy będzie on na tyle twardy, aby można się było na niego wydostać. Będąc już na powierzchni. Nie wstawaj! Pamiętaj, że lód jest cienki i pod ciężarem twojego ciała może znów się załamać. Rozłóż szeroko ręce i powoli zacznij poruszać się czołganiem przez pełzanie, gdy lód stanie się grubszy można czołgać się na czworakach. Po opuszczeniu lodu należy poszukać ciepłego miejsca i zdjąć mokre ubranie. Wezwać pomoc.

Jeżeli nie uda się nam wydostać na powierzchnię, należy pozostać nieruchomym, ograniczając w ten sposób utratę ciepła z organizmu. Staraj się nie wpadać w panikę, co często przyspiesza tętno, podnosi ciśnienie krwi, itp., zaostrzając dreszcze. Choć z pewnością będzie to trudne do wykonania, po prostu zrelaksuj się i nie myśl, że jesteś w wodzie. Wyciągnij ręce i nogi, by spowolnić opadanie na dno i tonięcie. Jeśli uda ci się utrzymać głowę nad powierzchnią wody, twoja automatyczna reakcja prawdopodobnie będzie wymagała wzięcia głębokiego oddechu. Wiele osób boryka się z tym w sytuacji paniki i czuje, że nie może zaczerpnąć powietrza, którego potrzebują do oddychania. Lekarze podkreślają, że większość ludzi zapomina najpierw o wydechu. Powolny wydech przez usta pomoże ci się uspokoić. Pamiętaj, że będąc w wodzie cały czas należy wzywać pomocy, jeżeli masz gwizdek możesz go użyć.

Jeśli zauważymy, że lód załamał się pod kimś należy natychmiast zaalarmować odpowiednie służby: telefon 998 lub 112. W razie podjęcia decyzji o udzieleniu pomocy, przed wejściem na lód w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Do osoby będącej w wodzie najlepiej jest podchodzić na czworakach lub czołgając się. Po wyciągnięciu osoby z wody należy udzielić jej pierwszej pomocy i niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia telefon 999.