Nie czekaj na odwilż! Usuń sople, odśnież dach już dziś!

Opublikowano: sobota, 13 luty 2021 r.22:05

Aktualizacja: sobota, 13 luty 2021 r.22:08 60 dni 19 godz.

Zalegający na dachu śnieg jest groźny nie tylko dla jego konstrukcji, ale przede wszystkim dla osób, które przechodzą pod budynkiem, na którym się znajduje.

Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Śnieg zalegający na dachu jest śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i o dużych powierzchniach. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200-250 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg.

Właściciele oraz administratorzy budynków oprócz usuwania śniegu i lodu z chodnika muszą także zlikwidować lód z bramy i podwórza swojej nieruchomości, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie.

Co na to prawo ...

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami, a nawet z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu. Zgodnie z art. 91a. Prawa Budowlanego, kto nie spełnia, określonego w art. 61 obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.